Knygnešio diena

Knygnešio diena

Kasmet kovo 16-ąją minima Knygnešio diena. Ši data pasirinkta pagal vieno pagrindinių knygnešystės pradininkų – Jurgio Bielinio – gimimo datą.

Knygnešių judėjimas prasidėjo praėjus neilgam laikui po 1863-ųjų metų sukilimo, kai, rusų valdžiai siekiant kaip įmanoma labiau įdiegti lietuviams rusišką gyvenimo būdą, pažaboti lietuvybės dvasią ir bet kokias idėjas apie laisvą tautą, buvo uždrausta lietuviška spauda, uždarytos lietuviškos mokyklos. Drąsūs, Tėvynės nenorėję į užmarštį nuskandinti žmonės slapta platino lietuviškas knygas, laikraščius, steigė slaptas mokyklas. Nemažai šių narsių, lasivės troškusių žmonių buvo sugauti ir žiauriai nubausti rusų karių. Tačiau lietuviai vis vien nepasidavė, ir po keturiasdešimt metų trukusios kovos prieš Rusiją, bergždžiai bandžiusią pažaboti mūsų tautą, lietuviška spauda grįžo į dienos šviesą.

Dažnai neįvertiname šio istorinio laikotarpio. Ar nevertėtų susimąstyti? Jei ne Lietuvos patriotai, pasiruošę įkliūti į bauginančius Rusijos bausmių nagus ir bet kokiomis sąlygomis laikę Tėvynės ugnelę rusenančią, kokie būtume mes? Ar mes išvis būtume? Tikriausiai dabar neturėtume ne tik savo vienintelės ir unikalios lietuvių kalbos, bet ir savo tautos, savo šalies ir savęs. Paminėkime Knygnešio dieną ir padėkokime žmonėms, išsaugojusiems tautą ateities kartoms, nes be jų mes negalėtume didžiuotis Lietuva ir didinga jos istorija.

 

Komentarai išjungti.