Pasaulinė vandens diena

Pasaulinė vandens diena

„Negalima teigti, kad tu būtinas gyvenimui: tu – pats gyvenimas. Tu pripildai mus džiaugsmu, kurio negalima paaiškinti mūsų jausmais. Su tavimi mes atgauname jėgas, kurias buvome praradę. Tavo dėka mumyse vėl atgyja mūsų širdies šaltiniai. Tu pats didžiausias turtas pasaulyje“.

Tokius žodžius vandeniui skyrė garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi.

Turbūt visi žinome, kad vanduo yra labai svarbus gyviems organizmams. Netgi toks pažengęs organizmas kaip žmogus, nevalgęs gali išgyventi iki 40 dienų, o negėręs numirs aštuntą parą… Vanduo mums yra kasdienybė, todėl dažnai nesusimąstome, koks jis mums yra svarbus ir kokią įtaką mes darome vandeniui, Žemei. Mes dažnai veltui eikvojame vandenį, jį teršiame, taip pažeisdami Žemės ekosistemą. Šiam reiškiniui paminėti ir yra skirta Pasaulinė vandens diena.

Jeigu dar netikite, kad vanduo yra svarbus, ar nesutinkate, kad mes vandenį naudojame neatsakingai, paskaitykite šiuos faktus:

  • Apie 21 proc. nepanaudoto geriamojo vandens nuteka į kanalizaciją.
  • Kai vanduo semiamas iš šulinio kibiru, vienas žmogus per parą sunaudoja 25-40 litrų. Bute, kur įrengtas vandentiekis ir sanitariniai mazgai, sunaudojama 200-240 litrų, o kartais ir daugiau vandens.
  • Per parą ištekės iki 500 litrų vandens, jeigu iš čiaupo tekės ne storesnė už degtuką nepertraukiama vandens srovelė. Jei vanduo tik lašės, per tą patį laiką jo prarasime 60-180 litrų, o per mėnesį – apie penkias tonas. Jei nesandarus tualeto bakelis, per parą galima netekti net iki 1500 litrų vandens.
  • Per tą laiką, kol perskaitėte šiuos 3 pirmus faktus, besivystančioje pasaulio šalyje mirė 1 vaikas nuo nešvaraus geriamojo vandens sukeltų ligų.
  • 25 proc. pasaulio populiacijos neturi švaraus geriamojo vandens.
  • Mažiau nei 1 proc. viso geriamojo vandens, kurį tiekia miesto vandentiekis yra suvartojamas maistui kaip gėrimas.
  • Vanduo sudaro 75 proc. žmogaus smegenų masės, lygiai tiek pat vandens sudaro medžius.
  • Kiekvieną dieną JAV į vandens telkinius išpilama 500 tūkst. tonų teršalų.
  • 5 litrai išpiltos naftos gali pasklisti vandens paviršiumi kaip 3,2 hektaro ploto dėmė.
  • 97 proc. pasaulio vandens yra sūrus arba kitaip negeriamas, 2 proc. – sušalęs ledynuose, o likęs 1 proc. yra naudojamas žmonijos.

Iš vandens gauname gyvybinės energijos, stiprybės ir atgaivos. Bet kartais vanduo gali būti ne tik gyvybės nešėju, bet ir griovėju. Dėl neatsargaus elgesio su gamta gali kilti potvyniai, nusinešdami daug gyvybių. Kasmet vis tirpstantys pasaulio ledynai įspėja, kas laukia Žemės po kelių dešimčių metų. Užmerkime akis ir minutėlę įsivaizduokime, kad Žemėje dingo vanduo. Išdegę miškai, išsekę žmonės ir gyvūnai, nuo sausros suskilinėjęs žemės paviršius… Net ir pagalvoti baisu. Todėl negalvokime, bet veikime. Gerbkime ir saugokime. Tik saugodami ir gerbdami gamtą, mes galime išsaugoti save ir savo senutę planetą. Mes kiekvienas esame lašelis didžiuliame Žemės vandenyne.medium

Viltenė Čibirkaitė ir Leta Aleknavičiūtė

 

Komentarai išjungti.