Pasaulinė Žemės diena

Pasaulinė Žemės diena

Ar žinote, kodėl Pasauline Žemės diena paskelbta būtent kovo 20-oji? Tai – pavasario lygiadienis, kai dienos ir nakties trukmė tampa vienoda.  Skirtingose Pasaulio vietose ši diena minima ir kovo 21-ąją dėl laiko juostų skirtumo.

Rodos, kovo 20-oji – tai pavasarinio „traukinio“ gamtoje įsibėgėjimas: parskridę gervių pulkai išdidžiai praneša apie savo grįžimą, pasitinka parplasnojančias žąsų virtines, miškuose ir laukuose nedrąsiai savo žiedelius praskleidžia snieguolės. Tačiau šįmet gamta sumanė iškrėsti pokštą, ir šiandien, tą pačią kovo 20-ąją, ne taip, kaip prieš savaitę, nekyla noras nusimauti pirštines einant taku ir grožėtis pradedančia žaliuoti žole – viskas, kas po truputį žengė į pavasarį, buvo padengta storu baltų snaigių sluoksniu. Kad ir kaip būtų gaila, tai – ne natūralus ir įprastas procesas, o labai rimta pačios gamtos  „žinutė“ mums, žmonėms. Tokios anomalijos aplinkoje vyksta dėl ūkinės ir pramoninės veiklos, kuri daro įtaką klimato atšilimui. Temperatūra atmosferoje nenumaldomai ir dėsningai kyla dėl išmetamųjų dujų, trąšų, Žemės paviršiaus keitimo dėl to, kad galėtų iškilti nauji miestai. Tai labai kenkia gamtai: nyksta gyvūnų rūšys, prarandančios gyvenamuosius plotus dėl sparčiai kertamų miškų, tirpsta ledynai, dėl kurių kyla vandens lygis. Dabar ir patys liūdime, kai per Kalėdas už lango žliaugia liūtis, o sniego patalas, susikaupęs pernakt, tampa suplotu ledu.

Tikriausiai nedaug kas galėjo pagalvoti, kad visi techniniai laimėjimai galų gale pradės kenkti pačiai žmonijai. Tokius procesus sustabdyti labai sudėtinga – jau seniai žinoma, kad žmogaus ir gamtos jėgų lyginti neverta. Tačiau mokslininkai ieško būdų, kaip slopinti klimato atšilimą ir neigiamą žmogaus įtaką gamtai. Dėl to turime stengtis visi – negalima galvoti, jog nieko nenutiks, jei numesime popierėlį ant žemės ar nerūšiuosime šiukšlių, nes žmonių, galvojančių tą patį, yra ir daugiau. Todėl labai svarbu tausoti gamtą ir kaip įmanoma labiau prisidėti prie jos išsaugojimo, kad galėtume ir toliau grožėtis už kalno kylančia saule, žaliuojančiomis pievomis, nusėtomis dobilais, gandrais, kleketuojančiais šiltais vasaros vakarais.

Komentarai išjungti.